Przewlekłe zmęczenie – przyczyny i 3 praktyczne rozwiązania.

Wstajesz rano i od razu chcesz wracać znów do łóżka? W ciągu dnia nagle nachodzi Cię niemoc, łapie brak sił, masz uczucie splątanych myśli? Często nie możesz się skupić, marzysz tylko, żeby się położyć – Tak, ten artykuł jest dla Ciebie! Zobacz jakie mogą być 3 przyczyny przewlekłego zmęczenia i jak na nie zaradzić.

Przewlekłe zmęczenie – choroba może być przyczyną!

Jest wiele chorób w których jednym z pierwszych objawów może być zmęczenie. Są to zarówno zaburzenia psychiczne np. depresja jak i choroby somatyczne. Należą do nich np.

  • insulinooporność, cukrzyca
  • choroby autoimmunologiczne np. stwardnienie rozsiane, hashimoto
  • zaburzenia hormonalne

Przewlekłe zmęczenie -zła dieta i niedobory witamin i składników mineralnych

Niewłaściwa dieta jest jedną z pierwszych rzeczy, które warto wziąć pod lupę. Co ciekawe, nie tylko dieta niedoborowa może powodować przewlekłe zmęczenie. Warto przyjrzeć się także temu czy jakieś produkty nie działają u nas prozapalnie. Jeśli masz wątpliwości czy Twoja dieta jest prawidłowa to możesz poradzić się naszego dietetyka.

Przewlekłe zmęczenie – zadbaj o ciało! Spięte, niedotlenione, odwodnione ciało

Nasze ciało to nie jest tylko wieszak na ciuchy albo służący do wypełniania poleceń. Nasze ciało ma swoje zdanie, swoje potreby i swoje wymagania. I nad wyraz często je manifestuje.

W ciele gromadzi się więcej niż nam się wydaje – spięcia, stresy z całego dnia, emocje.

Żeby dobrze działało musi być dotlenione, nawodnione i ze zminimalizowaną ilością napięć. Ostatnio byłam pierwszy raz na żaglach i zobaczyłam na własne oczy jak pęka zbyt mocno naprężona linka. Z hałasem i przykrymi konsekwencjami. Żeby działało wszystko trzeba było luzować, działać z wyczuciem i nie przeciążać. Tak samo jest z naszym ciałem. Tutaj ogromną rolę sprawuje oddech.

Zbyt mała ilość płynów sprawia, że cała gospodarka ciała się sypie. Jelita źle pracują, nie wchłaniają się witaminy, składniki mineralne, komórki ledwo zipią.

3. Przewlekłe zmęczenie – Złe podejście do kwestii odpoczynku

Przy przewlekłym zmęczeniu ten odpoczynek jest mniej efektywny, trwa długo i często nie wystarcza.

Dlatego warto odpoczywać nie wtedy, kiedy jesteśmy już wykończeni, ale zanim człowiek się zmęczy.

Ta zasada nie wzięła się znikąd. Jedną z ważnych zasad regulowania ilości spożywanych posiłków jest „zjedz, zanim poczujesz głód”. To samo dotyczy się zmęczenia – wypoczywaj ZANIM Twoje ciało opadnie z sił. Owszem – wymaga to praktyki i wyczucia. Żeby łapać sygnały nawet najdelikatniejszego zmęczenia.

Trzeba nauczyć się regularnie, w ciągu dnia odpoczywać. Znajdować w pracy 10-15 minut na spacer, rozciąganie, chwilę ćwiczeń oddechowych. Nauczyć się prosić o pomoc zanim padniemy z nóg. Obcinać obowiązki.  Nauczyć się nie myśleć – jeszcze mogę, jeszcze dam radę. Jeśli masz objawy przewlekłego zmęczenia to znaczy, że coś jest nie tak. A nie, że to pokonasz i będziesz mógł jechać dalej na 120 %.  Mamę oszukasz, męża oszukasz, ale ciała – nie oszukasz. Jak przegniesz – zmęczenie będzie narastać, spięcia kumulować się i Twoje życie będzie ciągłym ujaniem się między sprintem (jak mam siły robię ile się da), a totalnym wyczerpaniem.

Podobne wpisy

W jaki sposób kontrolować stężenie cholesterolu za pomocą metod naturalnych oraz diety.

Jak skutecznie kontrolować poziom cholesterolu? Naturalne metody i zalecenia dietetyczne

Dieta niskoszczawianowa i jej wpływ na zdrowie nerek

Dieta niskoszczawianowa: Jak zmniejszyć ryzyko kamieni nerkowych i poprawić zdrowie nerek

Dieta niskocukrowa.

Jak redukcja cukru wpływa na mikrobiotę jelitową i zdrowie?

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa – czym jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.