Jak przygotować się do badania na SIBO?

badanie sibo

Wodorowo-metanowy test oddechowy jest jedną z najlepszych metod diagnostycznych w kierunku SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth), a także nietolerancji laktozy i fruktozy. Jest to najbardziej skuteczne i nieinwazyjne badanie. Jest lepszym narzędziem diagnostycznym niż wodorowy test oddechowy. Wodorowo-metanowy test oddechowy polega na pomiarze zarówno wodoru jak i metanu z wydychanego powietrza. Pomiary odbywają się po spożyciu odpowiedniego substratu (cukru), w określonych odstępach czasu.

By zwiększyć jakość wodorowo-metanowego testu, dodatkowo sprawdzane jest stężenie dwutlenku węgla w próbce, które pozwala na ocenę prawidłowości pobrania materiału i dokonanie tzw. korekcji rozcieńczenia próbki. Wyklucza to fałszywie ujemne wyniki ze względu na zmieszanie wydychanego powietrza z pokojowym.

 

7 dni przygotowań 

 

Zalecenia są takie, aby pacjent rozpoczął przygotowania do wodorowo-metanowego testu oddechowego dokładnie tydzień przed badaniem, dzięki czemu udaje się zminimalizować ryzyko fałszywego wyniku. Pacjent przez ten czas nie powinien przyjmować żadnych środków przeczyszczających ani prokinetycznych. Dodatkowo trzy dni przed realizacją testu pacjent powinien odstawić przyjmowane probiotyki. 

Pacjent, u którego występują zaparcia, powinien wdrożyć dietę niskofermentującą. Z jadłospisu eliminowane są w takim przypadku węglowodany złożone, wskazane jest za to spożywanie białego ryżu, mięsa oraz jaj. 

 

Kluczowy dzień przed badaniem 

 

Aby metanowo-wodorowy test oddechowy mógł wyjść wiarygodnie, wykluczyć bądź zdiagnozować SIBO, od pacjenta wymaga się konkretnych zachowań, przede wszystkim tych, które dotyczą spożywanych dzień przed badaniem posiłków. Odradza się:

  • Spożywania produktów mlecznych, 
  • picia soków owocowych, 
  • jedzenia przetworów kiszonych i marynowanych, 
  • włączania do jadłospisu produktów wzdymających, jak kapusta, fasola, cebula. 

Ostatni posiłek pacjent powinien spożyć nie później niż 14 godzin przed wykonaniem testu.

 

W dniu realizacji testu 

 

Pacjent powinien pozostawać na czczo, dozwolone jest jedynie spożywanie wody niegazowanej. 2 godziny przed realizacją badania zakazane jest palenie papierosów oraz żucie gumy. Dozwolone jest umycie zębów oraz spożycie leków, które pacjent bierze na stałe. W dniu wykonywania testu pacjent powinien unikać wzmożonej aktywności fizycznej. 

 

Konsekwencje złego przygotowania do wodorowo-metanowego testu oddechowego

 

Okazuje się, że pacjenci mają duży problem z przygotowaniem się do badania SIBO. Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 14 godzin przed realizacją testu. 

U pacjentów, którzy niewłaściwie przygotują się do wykonania testu wodorowo-metanowego, najprawdopodobniej zdiagnozowane zostanie nadmierne stężenie wodoru jeszcze przed spożyciem substratu (cukru). Wynik będzie niewiarygodny, przez co badanie trzeba będzie powtórzyć. 

 

Pamiętaj, że wskazaniem do przeprowadzenia wodorowo-metanowego testu oddechowego są przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia oraz zaparcia, natomiast jeśli objawy te nie ustępują, a wynik badania na SIBO jest negatywny, warto rozszerzyć diagnostykę. Zaleca się przede wszystkim realizację badań, dzięki którym możliwa jest ocena stanu mikrobioty jelitowej, która pozwala wskazać, jakie konkretnie bakterie i grzyby zasiedlają jelita.

Podobne wpisy

W jaki sposób kontrolować stężenie cholesterolu za pomocą metod naturalnych oraz diety.

Jak skutecznie kontrolować poziom cholesterolu? Naturalne metody i zalecenia dietetyczne

Dieta niskoszczawianowa i jej wpływ na zdrowie nerek

Dieta niskoszczawianowa: Jak zmniejszyć ryzyko kamieni nerkowych i poprawić zdrowie nerek

Dieta niskocukrowa.

Jak redukcja cukru wpływa na mikrobiotę jelitową i zdrowie?

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa – czym jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.