Badania mikroflory jelit mogą być ważnym elementem diagnostyki np. w IBS albo jelita przesiąkliwego. Faktem jest, że prawidłowa mikroflora ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zdrowia jelit, ale i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Co więcej jest ważnym elementem leczenia i zapobiegania alergii pokarmowej opóźnionej. Jak zbadać mikroflorę jelit?
Badania mikroflory – co sprawdza?
Jest to ilościowe i jakościowe badanie bakterii oraz grzybów w kale. Oceniania jest:
- Mikroflora ochronna
- Bakterie immunostymulujące
- Mikroflora odżywiająca nabłonek jelita
- Inne bakterie proteolityczne
- Grzyby drożdżopodone i pleśniowe
O roli mikroflory jelit przeczytasz tutaj
Kiedy wykonać badania na mikroflorę jelit?
Badania na mikroflorę jelit zalecane są między innymi w przypadku:
- Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, stwierdzonego Zespołu Jelita Drażliwego
- W chorobach autoimmunologicznych
- W Atopowym Zapaleniu Skóry
- Przy nawracających infekcjach (również układu moczowo – płciowego)
Dlaczego należy wykonać badania na mikroflorę jelit?
Badanie pokazuje stopień zaawansowania dysbiozy jelitowej. Brak równowagi świadczyć może także o jelicie przesiąkliwym, które z kolei powoduje przewlekły stan zapalny i alergię. Na podstawie badań można dobrać indywidualną terapię probiotykami.
Jakie badania na mikroflorę jelit wybrać?
Badania mikroflory kału można przeprowadzić w Instutucie Mikroekologii. Do wyboru są badania :
- ilościowe i jakościowe bakterii (mikroflora ochronna, immunostymulująca oraz bakterie proteolityczne) – KyberStatus
- obecność grzybów – KyberMyk
- badanie ilościowe i jakościowe bakterii: mikroflora ochronna, immunostymulująca, bakterie proteolityczne plus badanie na obecność grzybów – KyberKompakt
- badanie ilościowe i jakościowe bakterii: mikroflora ochronna, immunostymulująca i inne bakterie proteolityczne plus bakterie odżywiające nabłonek jelita plus badanie na obecność grzybów – KyberKompaktPro
Jak interpretować wynik?
Na załączonym zdjęciu widać przykładowy wynik badania KyberKompaktPro. Otrzymując wyniki załączona zostanie do niego:
- Opisowa interpretacja wyniku – informacja które parametry są podwyższone, które obniżone i jakie może to powodować konsekwencje
- Terapia mikrobiologiczna (probiotykoterapia) – celem badania Kyber jest określenie stanu mikroflory tak, aby dopasować do każdego pacjenta indywidualną terapię mikrobiologiczną polegającą na suplementacji odpowiednimi probiotykami.
Co zrobić po otrzymaniu wyniku?
Kiedy już wiemy w jakim stanie znajduje się nasza mikroflora należy podjąć działania mające na celu przywrócenie równowagi w jelitach. W tym celu stosuje się terapię mikrobiologiczną. Można ją przeprowadzić samodzielnie, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w załączniku do wyniku lub udać się do lekarza, który pomoże we wdrożeniu kuracji.
Czy warto badać mikroflorę jelit?
W badaniu mikroflory jelit nie bada się całej populacji bakterii w nim występujących. Jest to po pierwsze niemożliwe, po drugie – niepotrzebne. Podobnie jak w przypadku innych badań sprawdzane są bakterie wskaźnikowe. Są to takie bakterie, które maja kluczowe znaczenie dla zdrowia jelita i całego organizmu. Sprawdzenie ich poziomu wystarcza, aby określić czy mamy do czynienia z dysbiozą i jak jest ona zaawansowana.
Badanie mikroflory jelit pozwala na znacznie dokładniejsze dobranie skutecznej, celowanej probiotykoterapii. W połączeniu z wywiadem chorobowym daje możliwość indywidualnego dobrania preparatu, szczepu co zwiększa skuteczność terapii.
4 thoughts on “Badania mikroflory jelit – jakie?”