Bezglutenowa panierka oznacza, że trzeba jakoś zastąpić bułkę tartą. Oczywiście można zmielić wysuszone, bezglutenowe bułki (i to jest jedno z rozwiązań), a na rynku są dostępne gotowe bezglutenowe panierki. Jednak mając w domu produkty z tej listy spokojnie zrobimy chrupiącą panierkę. W jaki sposób?
Bezglutenowa panierka – do czego jej używamy? Jak zastąpić bułkę tartą?
Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam jedzenie w panierce. Warzywa, kotleciki, rybę, owoce morza. Najchętniej wszystko bym panierowała i smażyła, a powstrzymuje mnie jedynie to, że nie jest to najzdrowsza metoda przygotowywania jedzenia. Ale raz na jakiś czas… Bezglutenowa panierka przyda się przy robieniu:
- Kotletów mięsnych i warzywnych
- Domowych nuggetsów mięsnych i warzywnych
- Krokietów
- Panierowanych warzyw
Z czego można zrobić bezglutenową panierkę? Jak zastąpić bułkę tartą?
Bezglutenowa panierka – zmielone pieczywo bezglutenowe
Jak zastąpić bułkę tartą? Nie zawsze trzeba! Ważne jest tylko, aby użyć bezglutenowego pieczywa. Jest to metoda dla osób osiadających maszynkę do mięsa lub inne urządzenie z tarką o mocnym silniku. Ewentualnie dla cierpliwych, bo wysuszone pieczywo można zetrzeć na tarce ręcznej, ale jest to dość męczące i czasochłonne. Warunkiem jest posiadanie bezglutenowych bułek i chleba, które chcemy przeznaczyć na bułkę tartą.
Moja rada: miej przygotowany materiałowy, czysty woreczek. Kiedy zostanie Ci samotna, zeschnięta bułka, część chleba lub kiedy pokusisz się o pieczenie bułeczek a one wyjdą twarde jak kamienie – dosusz pieczywo w piekarniku lub na blasze i schowaj do woreczka. Żeby nie spleśniało musi być bardzo dobrze wysuszone. Jak uzbierasz większą ilość to zetrzyj w mikserze lub maszynce do mięsa. Przechowuj jak zwykłą bułkę tartą
Zobacz tutaj jak robię kotlety z bezglutenową panierką!
Bezglutenowa panierka – ziarna ekspandowane
W moim domu bezglutenowa panierka to zazwyczaj ziarno ekspandowane: amarantus lub proso. Przyznaję, że rzadko zostaje mi suche pieczywo więc nieczęsto robię bezglutenową bułkę tartą. Natomiast zastosowanie ekspandowanych zbóż jest proste i niedrogie. Jedyne na co trzeba uważać to aby się nie przypaliły. Dlatego zwykle nie smażę na bardzo dużym ogniu i używam tłuszczu o wysokiej temperaturze dymienia: oleju kokosowego lub ryżowego.
Bezglutenowa panierka – kaszka kukurydziana
Mój osobisty faworyt jeśli chodzi o chrupkość i kolor. Każdy warzywny kotlet ubrany w panierkę z kaszki kukurydzianej od razu zyska w oczach dziecka etykietkę „nuggetsa”. Drobna kaszka kukurydziana dobrze przylga do tego co panierujemy i świetnie się smaży. I chrupie…
Bezglutenowa panierka – inne pomysły
To nie wszystko! Tak naprawdę panierkę można zrobić z bardzo wielu dostępnych w kuchni produktów. Na przykład:
- Pokruszone płatki kukurydziane
- Rozdrobnione płatki owsiane/gryczane
- Płatki jaglane
Do panierki możesz dodać także inne ziarna i nasiona: słonecznik, quinoa, pestki dyni, płatki migdałowe.
Bezglutenowa panierka i panierka bez jajka
Już wiesz czym zastąpić bułkę tartą, ale co z mąką i jajkiem? Przecież wszyscy wiedzą, że panierka to mąka + roztrzepane jajko + bułka tarta. Jeśli na diecie musisz także eliminować jajka to najlepszym rozwiązaniem np. przed obtoczeniem w panierce kotletów lub ryby jest obtoczenie jej w mieszance mąki kukurydzianej lub z ciecierzycy z wodą.
Proporcje: 3 łyżki mąki kukurydzianej lub z ciecierzycy mieszamy z 5-6 łyżkami wody. Powinna powstać masa o gęstości ciasta naleśnikowego. Osuszony kawałek mięsa albo ryby najpierw obtaczamy w mące z wodą, a później dopiero w panierce.
Sprawdź przepis na nuggetsy z dyni!