Na nawracające infekcje pęcherza moczowego cierpią głównie kobiety. Wszystko dlatego, że bakterie i wirusy bytujące w pochwie oraz odbycie mają łatwy dostęp do cewki moczowej i dalej do całego układu moczowego, wynika to z ich budowy anatomicznej.
Co sprzyja nawracającym infekcjom pęcherza moczowego?
Częste infekcje pęcherza moczowego mogą być wynikiem kamicy nerkowej, bakterie z łatwością przedostają się do układu moczowego również podczas kontaktów seksualnych. Kobiety w czasie menopauzy mogą częściej borykać się z tego rodzaju infekcjami w wyniku zaburzeń hormonalnych, głównie estrogenów. Ryzyko nawracających infekcji pęcherza moczowego jest większe, jeśli nie jest stosowana odpowiednia higiena miejsc intymnych. Korzystanie z publicznych toalet, stosowanie niewłaściwych środków kosmetycznych, które naruszają naturalne pH skóry, noszenie sztucznej bielizny, przechłodzenie albo przegrzanie strefy intymnej, wszystkie te czynniki mają wpływ na częstotliwość występowania infekcji.
Jak rozpoznać infekcję pęcherza moczowego?
Infekcje pęcherza moczowego łatwo zdiagnozować, ponieważ dają typowe i uciążliwe objawy. Panie uskarżają się najczęściej na uczucie pieczenia w cewce moczowej, ból podczas oddawania moczu, częste parcie na mocz czy małą ilość jego oddawania. Pojawia się również ból w dolnej partii podbrzusza. Jeśli leczenie infekcji nie odbędzie się natychmiast, w zaawansowanym stadium może pojawić się krwiomocz.
Czy można zapobiec infekcjom pęcherza moczowego?
O ile nie da się w pełni skutecznie zapobiec występowaniu infekcji pęcherza moczowego, o tyle z powodzeniem udaje się znacznie zmniejszyć ryzyko ich pojawienia. Kluczowe znaczenie ma dbanie o mikrobiotę. Okazuje się, że szczepy probiotycznych bakterii kwasu mlekowego, jak Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis utrzymują kwaśne środowisko w pochwie i zapobiegają osiedlania się w tej strefie bakterii patogennych.
Rola mikrobioty jelitowej
Jeśli u pacjentki rozpoznana zostaje dysbioza jelitowa, oznacza to, że jej organizm jest osłabiony, a więc znacznie bardziej podatny na inwazję czynników destrukcyjnych. Co więcej, osłabieniu ulega również tzw. odporność śluzówkowa, która może prowadzić do występowania nawracających infekcji.
Aby zwalczyć nawracające infekcje układu moczowego, należy dobrać skuteczne, zawsze indywidualne leczenie. Jest to możliwe tylko po szczegółowej diagnostyce. Badania KyberKompakt Pro, VagiStatus Screen ilościowy oraz VagiStatus Pro pozwalają dokładnie określić stan mikrobioty jelitowej oraz ocenić stan mikrobioty ochronnej pochwy i na tej podstawie wdrożyć właściwe leczenie.
Naturalne leczenie nawracających infekcji pęcherza moczowego
W ramach doraźnego leczenia infekcji pęcherza moczowego najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia. Kurację uzupełniają również naturalne sposoby, które sprawdzają się też doskonale w ramach łagodzenia przykrych objawów infekcji. Zaleca się częste picie wody oraz tzw. nasiadówki. Kojąco działa rumianek oraz igliwie sosny.
Ogromne znaczenie w ramach zarówno leczenia nawracających infekcji pęcherza moczowego, jak i profilaktyki prozdrowotnej w tym zakresie mają także probiotyki. Te właściwe udaje się dobrać po wykonaniu badań na mikrobiotę jelitową oraz mikrobiotę pochwy.