Kompendium wiedzy o IMO w pigułce

IMO

O IMO (ang. Intestinal Methane Overgrowth) można mówić w przypadku przerostu metanogenów w jelicie cienkim. Dochodzi do niego poprzez nadmierne występowanie mikroorganizmów metanogennych, które wytwarzają metan. To przede wszystkim archeony (Methaninobrevibacter smithii i Methanopaera stadmagnae). 

Sprawdź, jakie są przyczyny IMO, jak objawia się ten stan kliniczny oraz jakie leczenie pozwala uwolnić się od przykrych dolegliwości!

Zespół rozrostu metanogenów – jak powstaje? 

Za zbyt duże wytwarzanie metanu w jelicie cienkim odpowiadają archeony, ale żeby mikroorganizmy te  mogły go “produkować” niezbędny jest wodór. Ten z kolei jest wynikiem fermentacji węglowodanów, która przeprowadzana jest przez  bakterie. 

Co istotne, należy rozróżnić IMO od SIBO (zespół przerostu bakterii w jelicie cienkim). Jeszcze do niedawna za objawy wskazujące na nadmiar metanu winą obarczano głównie bakterie . Badania naukowe potwierdziły jednak, że przerost metanu wywołują archeony, czyli metanogeny. Dlatego ważne jest aby przeprowadzić odpowiednie badanie aby zdiagnozować czy nasz problem to SIBO czy IMO. 

Jak rozpoznać IMO?

IMO zawsze wpływa niekorzystnie na samopoczucie pacjenta, a nawet w znaczny sposób przyczynia się do obniżenia jakości codziennego funkcjonowania. Typowymi objawami przerostu metanu w jelicie cienkim są przewlekłe zaparcia. Im większe jest stężenie metanu w jelicie cienkim, tym dolegliwość ta jest bardziej nasilona. 

Kolejnymi objawami, które mogą świadczyć o IMO, są wzdęcia i gazy. Wszystko przez spowolniony pasaż jelitowy, przez który gazy nie są uwalniane i eliminowane. 

Do innych objawów IMO zalicza się:

  • osłabienie, przewlekłe zmęczenie,
  • zmiany skórne,
  • niedożywienie i niedobory, w szczególności witaminy B12. 

Kto jest narażony na IMO?

IMO to najczęściej następstwo zaburzeń, które upośledzają motorykę jelita cienkiego. Zazwyczaj przerost metanu w jelicie cienkim diagnozuje się u pacjentów, u których rozpoznano SIBO, zespół jelita drażliwego czy niedrożność jelit. 

Na rozwój IMO bardziej narażeni są seniorzy, ponieważ wraz z wiekiem pasaż jelitowy zostaje osłabiony. Większe ryzyko jego występowania jest także typowe ze względów środowiskowych, przede wszystkim u osób, które nie prowadzą wystarczającej higieny. 

Diagnostyka IMO

W celu rozpoznania IMO konieczne jest wykonanie nieinwazyjnego i w pełni bezpiecznego badania, jakim jest wodorowo-metanowy test oddechowy. O szczegółowym przygotowaniu do tego badania przeczytasz TUTAJ. 

Jak leczyć IMO?

Terapia pozwalająca zwalczyć zespół przerostu metanogenów w jelicie cienkim zawsze jest dobierana indywidualnie. Najczęściej w jej skład wchodzi antybiotykoterapia, ziołolecznictwo, dieta oraz probiotykoterapia. Za najskuteczniejszą terapię w leczeniu IMO uważana jest antybiotykoterapia. Najlepszy efekt uzyskuje się przy połączeniu dwóch antybiotyków – ryfaksyminy i neomycyny. W łagodzeniu dolegliwości związanych z IMO pomocne są: allicyna, olejek z oregano, miodła indyjska (neem) czy berberyna. W przypadku dietoterapii najlepsze efekty osiąga się przy zastosowaniu diety low FODMAP, która charakteryzuje się ograniczeniem spożycia węglowodanów fermentujących. Dopełnieniem terapii w IMO może być również suplementacja probiotyku, konkretnie zawierającego Lactobacillus reuteri , który obniża produkcję metanu oraz łagodzi objawy przewlekłych zaparć.

Podobne wpisy

W jaki sposób kontrolować stężenie cholesterolu za pomocą metod naturalnych oraz diety.

Jak skutecznie kontrolować poziom cholesterolu? Naturalne metody i zalecenia dietetyczne

Dieta niskoszczawianowa i jej wpływ na zdrowie nerek

Dieta niskoszczawianowa: Jak zmniejszyć ryzyko kamieni nerkowych i poprawić zdrowie nerek

Dieta niskocukrowa.

Jak redukcja cukru wpływa na mikrobiotę jelitową i zdrowie?

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa – czym jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.