Depresja dotyka już 340 milionów ludzi na całym świecie. Statystyki te nie są oczywiście dokładne, ponieważ wiele osób nie diagnozuje choroby, wstydzi się pójść do specjalisty bądź nie rozpoznaje u siebie żadnych niepokojących syndromów, które mogą wskazywać na depresję. Już teraz WHO uznaje, że jest to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób na świecie. Niestety, cierpią na nią nie tylko dorośli, ale coraz częściej również młodzież oraz dzieci. Jaką funkcję odgrywają w procesie chorobowym psychobiotyki? Czy depresja ma związek z funkcjonowaniem jelit? Dowiedz się więcej już teraz.
Czy depresja pochodzi z jelit?
Badania naukowe dowiodły, że depresja jest nie tylko problemem głowy, ale może wynikać z zaburzeń mikrobioty jelitowej. Jej skład powiązany jest z naszym stanem emocjonalnym, samopoczuciem i zachowaniem. Czy wiesz, że aż 90% serotoniny, czyli hormonu szczęścia powstaje właśnie w jelitach? Na jej produkcję ogromny wpływ ma nie tylko probiotykoterapia, ale również codzienna dieta. To dlatego, aby zapobiegać dysbiozie jelitowej, zaleca się spożywanie produktów bogatych w tryptofan, który jest odpowiedzialny za poziom stężenia serotoniny. Znajdziesz go przede wszystkim w mięsie, rybach, soczewicy, pestkach dyni, jajach, szpinaku czy warzywach strączkowych.
Od dawna wiadomo, że kluczową rolę w utrzymywaniu prawidłowej mikrobioty jelitowej ma nie tylko odpowiednia dieta, ale również probiotykoterapia. W kontekście depresji coraz częściej porusza się temat psychobiotyków.
Psychobiotyki to probiotyki, które działają na oś mózgowo-jelitową, a ich pozytywne działanie rekomenduje się pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, w tym depresję.
Terapia psychobiotykami może być stosowana uzupełniająco. Pozytywne działanie wyróżnia się przede wszystkim w przypadku szczepów bakteryjnych Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus helveticus R0052 oraz Bifidobacterium longum R0175.
Psychobiotyki, które zawierają w swoim składzie właśnie te szczepy bakteryjne, łagodzą stany lękowe, minimalizują poziom stresu, niwelują ból brzucha czy nudności wywołane stresem, wspierają równowagę emocjonalną.
Ponadto inne rodzaje bakterii, które oddziałują na oś mózgowo-jelitową, to między innymi:
- Lactobacillus reuteri,
- Lactobacillus casei,
- Bifidobacterium infantis.
Pamiętaj, że przyjmowanie psychobiotyków nie zastąpi indywidualnej terapii w ramach leczenia depresji. Co więcej, ich suplementacja powinna być włączona do kuracji leczniczej po konsultacji z lekarzem, a przed doborem właściwych psychobiotyków pacjent powinien wykonać szczegółowe badania potwierdzające stan jego mikrobioty jelitowej. Jednym z zalecanych badań jest KyberKompakt czy KyberKompakt Pro.