Czy wiesz, że alergie pokarmowe dotykają nawet 8% dzieci i 3% osób dorosłych? Wiążą się z immunologiczną reakcją na pokarm, która może być ostra i nagła. Dolegliwości jelitowo-żołądkowe, problemy skórne lub zaburzenia metaboliczne, to tylko niektóre z objawów alergicznych. Okazuje się, że jedną z przyczyn alergii pokarmowych może być skład mikrobioty jelitowej, która uczestniczy w kształtowaniu tolerancji na antygeny pokarmowe.
Przeciwciała klasy IgA
Wydzielnicze przeciwciała IgA produkowane są przez limfocyty B. Ich zadaniem jest zapobieganie przyleganiu komórek bakterii do nabłonka jelit i przedostawaniu się w głąb błony śluzowej. To właśnie ich niedobór uznaje się za najczęstszą przyczynę alergii pokarmowych, ponieważ przeciwciała klasy IgA uczestniczą także w procesie tolerancji antygenów pokarmowych.
Co ma wpływ na mikrobiotę jelit?
Mikrobiota jelit, biorąca czynny udział w zapobieganiu alergii pokarmowych, budowana jest przy udziale licznych czynników od pierwszych dni życia. Największe znaczenie mają:
- rodzaj porodu,
- rodzaj karmienia,
- antybiotykoterapia,
- czynniki środowiskowe,
- praktyki żywieniowe oraz rozszerzanie diety.
Skład mikrobioty jelitowej ukształtowany w trzech pierwszych latach życia ma wpływ na stan zdrowia w dorosłości.Co ciekawe, udowodniono, że probiotykoterapia bakteriami kwasu mlekowego u dzieci pozwala zapobiec licznym alergiom pokarmowym w przyszłości.
Rodzaj porodu a alergie pokarmowe
Czy wiesz, że dzieci, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie, mają znacznie większą skłonność do alergii pokarmowej na jaja, orzechy ziemne oraz mleko? Wynika to z faktu, że poród nastąpił z pominięciem kanału rodnego, przez co naturalna mikrobiota jelit noworodka jest uboższa w bakterie Bacteroides oraz E. Coli odpowiedzialnych m.in za aktywację układu imunologicznego.
Wpływ antybiotyków na alergie pokarmowe
Narażenie na antybiotyki we wczesnym okresie życia dziecka wiąże się z większym ryzykiem rozwoju alergii pokarmowej na białko mleka krowiego.
Karmienie naturalne niweluje rozwój alergii pokarmowych
Udowodniono, że mleko matki jest naturalnym i bogatym źródłem przeciwciał IgA, które chronią przed występowaniem alergii pokarmowych. Co więcej, dzieci karmione mlekiem naturalnym znacznie rzadziej borykają się z atopowym zapaleniem skóry.
Alergia pokarmowa czy nadwrażliwość pokarmowa?
Nadwrażliwość pokarmowa bardzo często mylona jest z alergią albo określenia te, używane są wymiennie. Okazuje się jednak, że alergia to reakcja immunologiczna organizmu na alergen , natomiast w przypadku nadwrażliwości mówi się o znacznie szerszym spektrum zaburzeń i reakcji organizmu na alergen.
Skuteczna diagnostyka alergii/ nadwrażliwości pokarmowych, a także mikrobioty jelit, które mają ogromny wpływ na zdrowie jest możliwa poprzez wykonanie profesjonalnych i zawsze indywidualnie dobranych badań. To przede wszystkim testy z krwi oraz badania z kału, które można realizować panelowo w wybranych pakietach.