Wsparcie mikrobioty pacjenta z chorobami psychicznymi 

mikrobiota a choroby psychiczne

Mikrobiota jelitowa człowieka składa się z mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby. Wsparcie mikrobioty i utrzymanie jej w harmonii jest istotne przez całe życie, ponieważ ta zbudowana w okresie dziecięcym może ulegać zmianom pod wpływem różnorodnych czynników, jak dieta, stosowanie leków czy choroby somatyczne. Negatywnymi skutkami zmiany składu mikrobioty jelitowej mogą być nie tylko zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, ale jak się okazuje również zaburzenia nastroju, a nawet choroby psychiczne. 

Mikrobiota jelitowa a zaburzenia psychiatryczne

Depresja, stany lękowe, a nawet choroba Alzheimera czy Parkinsona mogą mieć swoje podłoże właśnie w dysbiozie jelitowej. Stan ten określa się jako brak równowagi mikrobioty jelit, nadmierną liczbę negatywnych mikroorganizmów i niedobór tych pożytecznych. 

Wpływ mikrobioty jelitowej na ośrodkowy układ nerwowy 

Udowodniono, że mikrobiota jelitowa może wpływać na ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ jest zdolna do syntezy oraz imitowania neuro aktywnych molekuł. Ponadto niektóre gatunki bakterii są zdolne do syntezy neuroprzekaźników. Przykładem mogą być bakterie Lactobacillus i Bifidobacterium, które produkują kwas gamma-aminomasłowy czy Escherichia, Bacillus i Saccharomyces produkujące norepinefrynę, zaś Candida, Streptococcus i Escherichia produkują serotoninę. W efekcie nawet niewielkie zmiany w równowadze mikrobioty jelitowej mogą odpowiadać za zmiany w zachowaniu. Ciekawostką jest fakt, że zmiany te i przewlekły stres mogą być z kolei przyczyną zaburzeń mikrobioty jelitowej, oś jelitowo-mózgowa jest więc systemem, który działa dwukierunkowo. 

 

Zaburzenia pracy jelit a zaburzenia o podłożu psychicznym

Najnowsze badania dowodzą, że niezbędne jest nie tylko wsparcie mikrobioty jelitowej dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia psychicznego. Okazuje się, że zaburzenia o podłożu psychicznym mogą być wywołane różnego rodzaju schorzeniami z zakresu funkcjonowania samych jelit. Udowodniono, że na depresję cierpią częściej osoby z tzw. zespołem jelita drażliwego czy tzw. zespołem nieszczelnego jelita. Przedostawanie się bakterii poza światło jelita może doprowadzać do występowania licznych stanów zapalnych w całym organizmie człowieka. 

 

Co ważne, niestabilność mikrobioty jelitowej i zmiana jej składu, która prowadzi do dysbiozy jelitowej, następuje częściej wraz z wiekiem pacjenta. Oznacza to, że stosowanie prewencyjne probiotyków i psychobiotyków jest wskazane w przypadku osób dorosłych. 

Aby profilaktyka przeciwko występowaniu zaburzeń wywołanych chorobami psychicznymi mogła być skuteczna, konieczne jest wykonanie badania na szczegółowy skład mikrobioty jelitowej. W tym celu doskonale sprawdza się nieinwazyjne, w pełni bezpieczne, za to optymalnie skuteczne badanie KyberKompakt oraz KyberKompakt Pro

Podobne wpisy

dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa – co to jest i jakie badania wykonać?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.