Zakażenie skóry nużeńcem

nużeniec

Nużeniec to bezkręgowiec, który zalicza się do grupy roztoczy. U ludzi diagnozuje się obecność nużeńca ludzkiego (Demodex folliculorum) oraz i nużeńca krótkiego (Demodex brevis). Okazuje się, że ryzyko jego bytowania, przede wszystkim w gruczołach łojowych, mieszkach włosowych, w okolicach brwi oraz rzęs wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Co ciekawe, zakażenie skóry nużeńcem jest rozpoznawane nawet u 90% osób po 70. roku życia. Jakie są przyczyny obecności nużeńca, jak rozpoznać zakażenie i jak je skutecznie leczyć? Dowiedz się więcej już teraz. 

 

Jak dochodzi do zakażenia nużeńcem? 

Przyczyną zakażenia nużeńcem może być osłabienie odporności pacjenta w wyniku dysbiozy jelitowej oraz obecność różnych chorób. Do przenoszenia tego pasożyta częściej dochodzi wraz z wiekiem, u osób w podeszłym wieku ryzyko zakażenia jest znacznie większe. 

Nużeniec może być przenoszony poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Nierzadko wystarczy używanie tych samych kosmetyków czy ręczników lub noszenie tych samych ubrań. Pasożyt przenosi się, jeśli nie zostanie zachowana właściwa higiena. Bardzo często do zakażenia dochodzi w gabinetach kosmetycznych, w których nie jest utrzymany odpowiedni poziom sterylności. Nużeniec przenosi się także wraz z kurzem. 

 

Jakie objawy daje nużyca?

Nużyca, inaczej demodekoza z reguły nie daje żadnych objawów, przez co nie może być szybko i skutecznie zdiagnozowana. Symptomy zakażenia pasożytem najczęściej pojawiają się u seniorów i zalicza się do nich:

  • przesuszona skóra z mleczno-brunatnymi przebarwieniami, 
  • zmiany skórne grudkowo-krostkowe, 
  • trądzik różowaty, 
  • stan zapalny mieszków włosowych rzęs, 
  • zaczerwienienie skóry, 
  • świąd, 
  • stan zapalny w okolicach ust, 
  • łuszczenie naskórka
  • zespół suchego oka, 
  • nadwrażliwość na światło, 
  • łzawienie oczu, 
  • stan zapalny powiek, 
  • nadmierne wypadanie rzęs i brwi. 

 

Sprawdź, czy jesteś zakażony nużeńcem

Chociaż zakażenie nużeńcem może nie dawać żadnych objawów, to jednak w przypadku obecności tego pasożyta, warto się go jak najszybciej pozbyć, zanim przyczyni się do wystąpienia przykrych dolegliwości. Warto wiedzieć, że powikłania nużycy mogą być naprawdę poważne. W licznych przypadkach dochodzi nie tylko do uciążliwych zmian skórnych czy problemów z komfortowym funkcjonowaniem narządu wzroku. Nużyca w zaawansowanej postaci może wywołać wypadanie rzęs i brwi, co nie wpływa korzystnie, uwzględniając atrakcyjność zewnętrzną. Zdarza się, że doprowadza do objawów typowych dla łysienia plackowatego i właśnie z tą chorobą jest nierzadko mylona. 

Skutecznym badaniem, które pozwala stwierdzić lub wykluczyć obecność nużeńca jest badanie na nużeńca (Demodex) z zeskrobin naskórka, rzęs lub brwi pod mikroskopem świetlnym. Przeprowadza się je w optymalnie sterylnych warunkach w instytucie. Jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i może być powtarzane wielokrotnie. 

 

Skuteczne leczenie nużycy

Leczenie zakażenia nużeńcem nie należy do najłatwiejszych, a kuracja może być długotrwała. W pierwszym etapie należy wyeliminować przykre dolegliwości skórne, z którymi zmaga się pacjent. 

Dobrą skuteczność wykazują środki, na które pasożyt jest wrażliwy. To między innymi olejek z drzewa herbacianego, preparaty z metronidazolem oraz krem siarkowy. 

Podobne wpisy

dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa – co to jest i jakie badania wykonać?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.