Owsiki — jak zdiagnozować i leczyć?

owsica

Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Owsiki w postaci białych nicieni pasożytują w jelicie grubym i w dolnym odcinku jelita cienkiego człowieka. Jak dochodzi do zakażenia owsicą? Kto jest najbardziej narażony na tego rodzaju chorobę pasożytniczą? Jak rozpoznać owsicę i jakie są metody skutecznego leczenia? Kompendium wiedzy w tym zakresie znajdziesz poniżej. 

Przyczyny występowania owsicy

Na zakażenie owsicą najbardziej narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, chociaż owsica może rozwinąć się również u dorosłego człowieka. Częściej dopada osoby o obniżonej odporności organizmu. Warto wspomnieć, że człowiek jest jedynym żywicielem owsików, te pasożyty nie przetrwają poza ludzkim organizmem. 

Główną przyczyną zakażenia owsicą jest zła higiena albo kontakt z osobą zakażoną. Nie mycie dłoni, korzystanie z ręcznika, ubrań czy pościeli osoby zakażonej, to główne powody przenoszenia jaj owsików, z których wykluwają się larwy. Znacznie rzadziej do zakażenia owsicą dochodzi poprzez spożywanie niemytych produktów spożywczych. 

Jak objawia się owsica ludzka?

Owsiki są najbardziej aktywne nocą, wtedy też samica składa jaja. Zakażony owsicą odczuwa silny świąd w okolicy odbytu i krocza, który nierzadko utrudnia wysypianie się. W przypadku dzieci towarzyszącym objawem może być dodatkowo nocne moczenie się. 

Co istotne, rozpoznanie owsicy jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wraz ze zwiększającą się ilością owsików, chory boryka się z bezsennością, która prowadzi do przewlekłego zmęczenia, braku koncentracji i złego samopoczucia oraz rozdrażnienia. Pacjent jest osłabiony, charakterystyczna jest również bladość skóry, mogą również pojawiać się bóle brzucha, nudności i brak apetytu. 

Istotne jest szybkie rozpoznanie problemu. W przypadku silnego świądu może dojść do podrażnienia skóry w wyniku intensywnego drapania, a w dalszej kolejności do infekcji bakteryjnej. Należy też podkreślić, że owsiki mogą wywoływać poważne problemy ze strony układu moczowego. 

Diagnozowanie owsików

W celu rozpoznania owsicy najczęściej pobiera się wymaz z odbytu. Badanie kału nie jest w tym przypadku zbyt skuteczne, a wykrycie owsików jest możliwe jedynie w silnie zaawansowanym stadium choroby. 

Jak leczyć owsicę?

Owsica niestety lubi nawracać, dlatego kuracja musi być powtarzana. Co istotne, w przypadku rozpoznania owsicy u jednego z domowników, leczeniu powinni być poddani wszyscy. 

Leczenie owsicy przebiega poprzez zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii. Najczęściej zalecany jest lek przeciwpasożytniczy Pyrantel, ewentualnie Mebendazol lub Albendazol. Doskonałym uzupełnieniem terapii są również indywidualnie dobrane probiotyki. 

Podczas leczenia szczególną uwagę należy zwrócić również na codzienną dietę pacjenta. Warto, aby uwzględniała ona naturalne probiotyki, jak jogurty oraz kiszonki. Te produkty wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie jelit oraz mikrobiotę jelitową. Wspierająco można stosować również ziołolecznictwo z zastosowaniem naparów z imbiru, tymianku, kolendry czy nasion dyni. Na talerzu powinny znaleźć się też duże ilości cebuli, czosnku czy borówki. 

Podobne wpisy

W jaki sposób kontrolować stężenie cholesterolu za pomocą metod naturalnych oraz diety.

Jak skutecznie kontrolować poziom cholesterolu? Naturalne metody i zalecenia dietetyczne

Dieta niskoszczawianowa i jej wpływ na zdrowie nerek

Dieta niskoszczawianowa: Jak zmniejszyć ryzyko kamieni nerkowych i poprawić zdrowie nerek

Dieta niskocukrowa.

Jak redukcja cukru wpływa na mikrobiotę jelitową i zdrowie?

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa – czym jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.