Od stanu jelit zależy funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Nie bez powodu mówi się, że jelita to drugi mózg. Warto zadbać o ich sprawność, biorąc pod uwagę nie tylko układ pokarmowy, w tym problemy trawienne czy alergie pokarmowe, ale również układ nerwowy bądź pracę serca. Dowiedz się, czym są probiotyki, które mogą mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie jelit i stan mikrobioty jelitowej. Poznaj też prebiotyki i synbiotyki i sprawdź, kiedy warto zastosować ich suplementację.
Probiotyki — szczepy bakterii o dobroczynnym działaniu
Czy wiesz, że w ludzkim organizmie żyją dobre bakterie, które kolonizują się w jelitach i korzystnie wpływają na nasze funkcjonowanie? Jeśli mikrobiota jelit utrzymywana jest w odpowiednim stanie, a jej analiza nie wykazuje dysbiozy, czyli przerostu patogennych bakterii nad ilością tych dobroczynnych, pożyteczne bakterie wpływają na odporność, procesy trawienne, wzmacniają proces wchłaniania witamin i cennych składników mineralnych czy mają znaczenie dla pracy mózgu.
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, ale nierzadko okazuje się, że tych szczepów bakterii o pozytywnym działaniu jest zbyt mało i należy je dodatkowo suplementować. Często dzieje się tak po antybiotykoterapii.
Należy podkreślić, że naturalne bakterie probiotyczne udaje się dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem, dlatego tak istotna jest odpowiednia dieta. W jakich produktach znajdziesz probiotyki? Między innymi w kiszonkach oraz w sfermentowanych produktach mlecznych. Należy jednak zaznaczyć, że żywność z dodatkiem bakterii probiotycznych, nie zastąpi suplementacji probiotykami. Nigdy nie wiemy, jakie szczepy bakteryjne znajdują się w jogurcie bądź kefirze oraz czy te bakterie dotrą do jelita grubego i tam się skolonizują. Dlatego wybierając jogurt czy probiotyk apteczny, wybierz probiotyk.
Prebiotyki — pożywienie dla probiotyków
Ponieważ probiotyki to żywe organizmy, muszą się czymś żywić. Pożywienie dla tych bakterii dostarczają prebiotyki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie prebiotyki stymulują wzrost dobroczynnych bakterii w jelitach, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko występowania dysbiozy jelitowej. One również występują naturalnie w pożywieniu, na przykład w szparagach, cykorii, zimnych ziemniakach czy zimnym ryżu oraz wszystkich źródłach błonnika, pochodzących z owoców, warzyw czy pełnoziarnistych produktów. Prebiotyki można też dodatkowo suplementować.
Synbiotyki — kombinacja probiotyków i prebiotyków
Uznaje się, że prebiotyk i probiotyk dostarczany w jednym preparacie wykazuje skuteczniejsze działanie, niż te same składniki przyjmowane oddzielnie. W synbiotyku znajduje się zbliżona ilość korzystnych bakterii, ile w probiotyku, zaś prebiotyki są dobierane w taki sposób, aby mogły zmieniać pH w przewodzie pokarmowym i tym samym zwiększać przeżywalność probiotyków.
Pamiętaj, że chociaż probiotyki, prebiotyki i synbiotyki mają dobroczynne działanie, to należy dobierać je indywidualnie. Przed rozpoczęciem celowanej suplementacji najlepiej wykonać badanie analizujące skład mikrobioty jelitowej i dopiero na tej podstawie ułożyć dietę czy wdrażanie gotowych preparatów z tymi składnikami. KyberKompakt Pro jest dedykowanym badaniem, które w sposób nieinwazyjny dokona szczegółowej analizy mikrobioty jelitowej, aby wykluczyć bądź potwierdzić dysbiozę jelitową i ewentualne niedobory.