Mikrobiota neuroaktywna, czyli jaki wpływ na mózg mają jelita?

mikrobiota jelitowa

Czy wiesz, że w jelitach człowieka znajdują się prawie 2 kilogramy mikroorganizmów, które tworzą mikrobiotę jelitową? Niektóre z nich wytwarzają substancje neuroaktywne, które wpływają na funkcjonowanie mózgu. Sprawdź, czym jest mikrobiota neuroaktywna i jakie ma znaczenie, uwzględniając zdrowie psychiczne każdego z nas. 

Interakcja pomiędzy mózgiem a jelitami

Mikrobiota neuroaktywna określa ścisłą komunikację dwukierunkową, jaka zachodzi pomiędzy mózgiem i jelitami (oś mózgowo-jelitowa). Oznacza to, że zarówno mózg wpływa na pracę całego przewodu pokarmowego, jak i stan jelit ma znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy pracę mózgu. Bardzo często można zauważyć objawy chorób układu pokarmowego, które współtowarzyszą zaburzeniom o podłożu psychicznym. 

Główną rolę w komunikacji pomiędzy jelitami a mózgiem odgrywa nerw błędny, który pełni funkcję swoistego łącznika. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie mniejsze znaczenie mają same mikroorganizmy, które tworzą mikrobiotę jelitową. Właśnie one produkują oraz regulują działanie neuroprzekaźników czy hormonów, jakie odpowiadają za stan zdrowia psychicznego. 

Niekorzystne zmiany w składzie mikrobioty jelitowej mogą przyczyniać się do zaburzeń metabolizmu tryptofanu i produkcji neurotransmiterów, jak serotonina. 

Stres — konsekwencje dla zdrowia

Stres to jeden z czynników, który ma wpływ na modyfikację mikrobioty jelitowej. Przede wszystkim, obniża liczebność bakterii ochronnych z rodzaju Lactobacillus. Ten stan prowadzi z kolei do dysbiozy jelitowej, której konsekwencją może być:

  • obniżona odporność organizmu, 
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, występują przede wszystkim bóle brzucha oraz biegunka, 
  • obniżenie nastroju, stany lękowe, stany depresyjne. 

Mikrobiota neuroaktywna a choroby neurodegeneracyjne

Najnowsze badania wskazują, że mikrobiota jelitowa odgrywa ważną rolę w procesie ryzyka występowania, ale również łagodzenia objawów chorób neurodegeneracyjnych, jak Alzheimer, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. U większości pacjentów rozpoznano nieszczelność jelit oraz dysbiozę jelitową, a tego rodzaju zaburzenia mogą przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego w centralnym układzie nerwowym. 

Jak zachować równowagę mikrobioty jelitowej dla właściwej pracy mózgu i układu nerwowego?

Osoby, które są narażone na przewlekły stres oraz zauważają pierwsze niepokojące symptomy długotrwałego obniżenia samopoczucia, powinny wykonać badanie KyberBiom. To badanie, które sprawdza liczebność bakterii, które tworzą mikrobiotę, z uwzględnieniem tych, których zadaniem jest neuroaktywna funkcja ochronna. Na podstawie wyników tego badania udaje się zastosować odpowiednią probiotykoterapię oraz dietę, które pozwolą zniwelować zaburzenia. Uznaje się, że stan mikrobioty neuroaktywnej jest lepszy u osób, które stosują dietę bogatą w błonnik. Niekorzystny wpływ mają zaś produkty przetworzone, pełne konserwantów i innych składników chemicznych.  

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

probiotyki ranking 2024

Ranking probiotyków dla dzieci – przegląd 2024

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.