Badanie mikrobioty jelit — jak przygotować się do badania? 

badanie mikrobioty jelitowej

Odczuwasz bóle brzucha, wzdęcia, masz problemy z regularnym wypróżnianiem? Być może doszło do zaburzenia Twojej mikrobioty jelitowej, która ma wpływ na funkcjonowanie całego Twojego organizmu. Wykonaj nieinwazyjne badanie mikrobioty jelitowej, wyeliminuj dysbiozę jelitową albo w razie potwierdzenia SIBO, czym prędzej je zwalcz. Sprawdź, jak przygotować się do badania, które pozwoli szybko dokonać analizę mikrobioty jelitowej. 

 

Dlaczego warto wykonać badanie mikrobioty jelitowej?

Twoje zdrowie zaczyna się w jelitach. Okazuje się, że to właśnie sprawne funkcjonowanie jelit ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko układu pokarmowego, ale również pracy serca czy układu nerwowego. Mikrobiota jelitowa to zespół mikroorganizmów, które zasiedlają jelita. To między innymi bakterie, ale również grzyby, wirusy, archeony oraz eukarionty. Jeśli jest ich zbyt dużo albo za mało, można mówić o zaburzeniu mikrobioty jelitowej, które może prowadzić do przykrych objawów Badanie stanu mikrobioty jelitowej pozwoli ocenić jej skład i ewentualne odstępstwa od normy. W razie zdiagnozowania dysbiozy jelitowej możliwe będzie dobranie indywidualnej terapii celowanej, najczęściej z zastosowaniem odpowiednich probiotyków oraz poprzez stosowanie specjalnej diety eliminacyjnej. Pamiętaj, że podobne objawy może dawać alergia pokarmowa, dlatego warto rozpoznać konkretne zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Przekonaj się, jak w prosty sposób wykonać badanie mikrobioty jelitowej. Przygotuj się właściwie, aby wyniki analizy wyszły w pełni wiarygodne. 

 

Jak przygotować się do badania analizy mikrobioty jelitowej?

W celu analizy mikrobioty jelitowej zaleca się wykonanie niezwykle czułego badania KyberKompakt Pro lub KyberBiom. Badania tego rodzaju można wykonać samodzielnie, a następnie pobrane próbki wysłać do laboratorium. 

Zastanawiasz się, kto może wykonać badanie mikrobioty jelitowej? Jest ono dedykowane wszystkim, również dzieciom, które ukończyły 2 lata. 

Co istotne, przed badaniem mikrobioty jelitowej nie jest konieczne specjalne przygotowanie:

  • nie trzeba być na czczo, 
  • kał do badania można pobrać o dowolnej porze dnia, 
  • nie trzeba odstawiać kuracji witaminowej ani probiotyków

Jeśli pacjent przyjmuje antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze, zaleca się, aby badanie analizy mikrobioty jelitowej zostało wykonane po 4 tygodniach od momentu zakończenia kuracji. 

 

Jak pobrać próbkę kału do badania mikrobioty jelitowej?

Aby wykonać badanie mikrobioty jelitowej, niezbędna jest próbka kału. W zestawie do badania znajdziesz kałówkę oraz tzw. kałołapacz. Ważne jest to, aby po wypróżnieniu kał nie miał kontaktu z toaletą ani moczem. Próbkę należy pobrać z ośmiu różnych miejsc kału od razu po wypróżnieniu. Pobrany materiał należy spakować zgodnie z instrukcją do kałówki i wysłać na adres dedykowanego laboratorium. Po otrzymaniu wyników, w razie zdiagnozowania dysbiozy jelitowej, warto skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia oraz z dietetykiem, który ustali najlepszą dietę.

Podobne wpisy

dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa – co to jest i jakie badania wykonać?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.