Mikrobiota jelitowa — statystyki i ciekawostki

mikrobiota jelitowa

Funkcja mikrobioty jelitowej, czyli bakterii, grzybów i wirusów, jakie zasiedlają jelita, jest niezwykle istotna, biorąc pod uwagę stan całego organizmu człowieka. Na przestrzeni lat zrealizowanych zostało mnóstwo badań, które potwierdzają jej rolę. Poznaj ciekawostki i fakty, aby przekonać się, że mikrobiota jelitowa to drugi mózg, a nasze zdrowie zaczyna się właśnie w jelitach. 

Aktywność bakterii jelitowych 

Czy wiesz, że komórki bakteryjne, które zasiedlają mikrobiotę jelitową w organizmie człowieka ważą aż 2 kilogramy? Okazuje się, że w skład mikrobioty jelitowej wchodzi nawet 1500 gatunków bakterii. Co ciekawe, tylko 50 z nich tworzy tzw. rdzeń bakteryjny, który odpowiada za 99% mikrobioty jelitowej. 

Rola mikrobioty jelitowej 

Funkcje mikrobioty jelitowej są złożone. Mikrobiota jelitowa bierze udział w procesach trawienia i ma wpływ na cały układ pokarmowy, ale jej rola jest znacznie bardziej rozwinięta. Bierze też udział w budowaniu i funkcjonowaniu układu odpornościowego organizmu, ma również wpływ na występowanie czy rozwój różnego rodzaju chorób. 

Co zaburza stan mikrobioty jelitowej?

Ciekawostką jest to, że na stan mikrobioty jelitowej wpływ ma przede wszystkim codzienna dieta. Do innych czynników, które mają znaczenie, biorąc pod uwagę analizę mikrobioty jelitowej zaliczyć można:

  • stres
  • zanieczyszczenie środowiska, 
  • antybiotyki
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne, 
  • inhibitory pompy protonowej, 
  • alkohol.

Mikrobiota jelitowa mamy a profil bakterii jelitowych dziecka

Udowodniono, że stan mikrobioty jelitowej kobiety w ciąży ma bezpośredni wpływ na kształtowanie bakterii jelitowych dziecka. Kluczowy jest poród. Okazuje się, że podczas porodu siłami natury płód zasilany jest fizjologiczną mikrobiotą pochwy matki, a w czasie cięcia cesarskiego noworodek nabywa bakterie skórne i pochodzenia szpitalnego. Co istotne, mikrobiota jelitowa „programowana” jest przez pierwszych 1000 dni życia dziecka, a oprócz porodu wpływ na jej stan ma również karmienie. W żywieniu noworodków i niemowląt za najbardziej wartościowe przyjmuje się mleko matki. 

Jak objawia się dysbioza jelitowa?

Diagnostyka w zakresie zaburzeń mikrobioty jelitowej jest utrudniona ze względu na nietypowe objawy lub syndromy, które wiązane są z innymi schorzeniami. Najlepszą metodą rozpoznania dysbiozy jelitowej jest analiza mikrobioty jelitowej, wykonując szczegółowe badanie KyberKompakt Pro. Objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia mikrobioty jelitowej, to między innymi:

  • bóle brzucha, 
  • wzdęcia, 
  • biegunka, 
  • zgaga, 
  • nudności i mdłości, 
  • spadek samopoczucia, 
  • przewlekłe zmęczenie, 
  • migrenowe bóle głowy

Dysbioza jelitowa — konsekwencje zdrowotne

Uznaje się, że dysbioza jelitowa, czyli przerost bakterii patogennych w jelicie grubym może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Udowodniono, że mikrobiota jelitowa modyfikuje działanie ośrodkowego układu nerwowego, może przyczyniać się do schorzeń o podłożu psychicznym. Odkryto związek pomiędzy stanem mikrobioty jelitowej a rozwojem między innymi depresji, autyzmu czy Parkinsona. Co więcej, mikrobiota jelitowa może przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie.

Podobne wpisy

W jaki sposób kontrolować stężenie cholesterolu za pomocą metod naturalnych oraz diety.

Jak skutecznie kontrolować poziom cholesterolu? Naturalne metody i zalecenia dietetyczne

Dieta niskoszczawianowa i jej wpływ na zdrowie nerek

Dieta niskoszczawianowa: Jak zmniejszyć ryzyko kamieni nerkowych i poprawić zdrowie nerek

Dieta niskocukrowa.

Jak redukcja cukru wpływa na mikrobiotę jelitową i zdrowie?

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa – czym jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.