SIBO a trądzik różowaty

tradzik

Trądzik różowaty występuje u nawet 10% społeczeństwa. Znacznie częściej z tym intensywnym stanem zapalnym skóry borykają się kobiety, aniżeli mężczyźni. Tego rodzaju choroba przewlekła skóry objawiająca się zazwyczaj nawracającym rumieniem z widocznymi grudkami i przerostem tzw. pajączków naczyniowych może mieć różne przyczyny. Za jedną z nich uznaje się rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego. Dowiedz się, jak SIBO wpływa na występowanie trądziku różowatego. 

 

Choroba skóry, która ma związek z jelitami

Zaburzenia w składzie mikrobioty jelitowej, czyli dysbioza jelitowa o prowadzą do tzw. zespołu jelita przesiąkliwego, który może mieć bezpośredni związek z pojawiającymi się zmianami skórnymi. To dlatego, że jelita mogą nie radzić sobie z wydalaniem patogennych czynników i to skóra w dużym zakresie przejmuje wtedy ich funkcje. W wyniku tego rodzaju zaburzeń mogą występować na niej stany zapalne, w tym trądzik różowaty. Najnowsze badania wskazują również na dużo częstsze występowanie trądziku różowatego wraz z SIBO. 

 

Jakie mogą być przyczyny SIBO? 

Na co powinny zwracać szczególną uwagę osoby, u których zdiagnozowano trądzik różowaty? Przede wszystkim, przed podjęciem skutecznego leczenia konieczne jest wykonanie badań, które pozwolą rozpoznać bezpośrednią przyczynę występujących stanów zapalnych skóry. Warto, aby pacjenci wykonali bezinwazyjne badanie analizujące skład mikrobioty jelitowej, na przykład KyberKompakt Pro, dodatkowo warto wykonać również wodorowo-metanowy test oddechowy w kierunku SIBO. U nawet 54% pacjentów, którzy zmagają się z trądzikiem różowatym, występuje przerost bakterii w jelicie cienkim. 

 

Co wpływa na SIBO?

Przede wszystkim nieodpowiednia dieta, ale również antybiotykoterapia, stres, zanieczyszczenia środowiskowe i toksyny, właśnie te czynniki mogą mieć bezpośredni wpływ na zaburzenia mikrobioty jelitowej. Okazuje się, że ich eliminacja w połączeniu z leczeniem doraźnym w postaci środków do stosowania zewnętrznego, jak kremy i maści czy farmakologii doustnej, daje doskonałe efekty. Jeśli zmagasz się z trądzikiem różowatym, a badania potwierdziły dysbiozę jelitową, reaguj natychmiast poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz diety.

 

Jak zwalczyć SIBO?

Trądzik różowaty nie jest łatwy do całkowitego wyleczenia, natomiast podejmując odpowiednie działanie, udaje się znacząco łagodzić zaostrzone stany zapalne skóry. Podstawą jest indywidualnie dobrane leczenie farmakologiczne, ale nie mniejsze znaczenie ma styl życia chorego i eliminacja czynników, które objawy trądziku różowatego mogą potęgować. Biorąc pod uwagę SIBO jako jedną z przyczyn trądziku różowatego, zaleca się wdrożenie następujących działań:

  • Zindywidualizowana farmakologia
    Po zakończeniu leczenia farmakologicznego — dieta eliminacyjna. Co jeść, aby pozbyć się zaburzeń mikrobioty jelitowej i korzystnie wpłynąć na uszczelnienie bariery jelitowej? Doskonale sprawdza się dieta na SIBO, dietetycy szczególnie polecają dietę FODMAP, 
  • probiotykoterapia. Celowana probiotykoterapia korzystnie wpłynie na regenerację mikrobioty jelitowej po antybiotykoterapii. Probiotyki wpływają też na uszczelnienie bariery jelitowej, dzięki czemu minimalizowane są procesy wydalnicze skóry, co w rezultacie poprawia jej kondycję, 
  • eliminacja czynników stresogennych.

Podobne wpisy

W jaki sposób kontrolować stężenie cholesterolu za pomocą metod naturalnych oraz diety.

Jak skutecznie kontrolować poziom cholesterolu? Naturalne metody i zalecenia dietetyczne

Dieta niskoszczawianowa i jej wpływ na zdrowie nerek

Dieta niskoszczawianowa: Jak zmniejszyć ryzyko kamieni nerkowych i poprawić zdrowie nerek

Dieta niskocukrowa.

Jak redukcja cukru wpływa na mikrobiotę jelitową i zdrowie?

Dieta niskowęglowodanowa

Dieta niskowęglowodanowa – czym jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.