Zioła, które są wsparciem dla pracy jelit

zioła na jelita

Prawidłowa praca jelit ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wszelkie przypadłości chorobowe mogą mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Zespół jelita nadwrażliwego czy dysbioza jelitowa, to tylko niektóre z dolegliwości, z którymi może borykać się pacjent. Jelita mają wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, biorą też udział w procesach trawiennych, wpływają na układ odpornościowy, uznaje się, że jelita to nasz drugi „mózg”. Jak dbać o odpowiednią pracę jelit? W codziennej profilaktyce prozdrowotnej warto uwzględnić naturalne zioła o właściwościach, które wspierają ich sprawne działanie. 

 

Dieta, która wspiera pracę jelit

Podstawową formą wspierania pracy jelit jest stosowanie właściwej diety. Dobre nawyki żywieniowe dotyczą nie tylko spożywania konkretnych produktów, ale również systemu całego odżywiania. W diecie, która uwzględnia dobre funkcjonowanie jelit, powinny znaleźć się dania lekkostrawne, gotowane, ewentualnie duszone. Warto jeść regularnie, lepiej częściej, ale mniejsze porcje. Aby dbać o prawidłową pracę jelit, dobrze jest wystrzegać się dań tłustych, smażonych, z dodatkiem konserwantów i sztucznych substancji. 

Doskonale sprawdza się również dedykowana dieta oczyszczająca jelita, a najlepszym momentem na jej wdrożenie jest wczesna wiosna. Dieta oczyszczająca eliminuje złogi w jelitach i pozwala pozbyć się z organizmu toksyn i innych niekorzystnych składników. 

 

Produkty, które wspierają pracę jelit

Co jeść, aby wspierać pracę jelit i zachować równowagę mikrobioty jelitowej? W codziennym jadłospisie uwzględnij:

  • kiszonki, 
  • naturalne probiotyki, które znajdują się w produktach mlecznych, jak kefir czy jogurt naturalny, 
  • produkty z wysoką zawartością błonnika o właściwościach oczyszczających i wspierających pracę jelit, w tym regularność wypróżnień

Dieta na jelita powinna uwzględniać również zioła, które nie tylko wspomagają prawidłową pracę jelit, ale wykazują też dobroczynne właściwości, biorąc pod uwagę łagodzenie przykrych dolegliwości, jakie mogą wiązać się z zaburzeniami jelitowymi. Odpowiednio dobrane zioła niwelują wzdęcia, gazy czy ból brzucha. 

 

Najlepsze zioła na jelita

Jeśli chcesz dbać o jelita albo borykasz się z uporczywymi dolegliwościami, jakie wynikają z zaburzeń ich pracy, sięgnij po te zioła. Najlepsze zioła na jelita to między innymi:

 

  • koper włoski, dedykowany przede wszystkim osobom zmagającym się z bólem brzucha, zaburzeniami trawienia czy brakiem apetytu. Koper włoski korzystnie działa na perystaltykę jelit, reguluje wypróżnienia i zapobiega zaparciom, 
  • mięta. To zioło poprawia pracę jelit, zwalcza niestrawność, wzdęcia, skurcze brzucha, 
  • rumianek, który działa przede wszystkim rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, niweluje też niestrawność i wzdęcia, 
  • kminek, pobudza nie tylko apetyt, ale łagodzi też wzdęcia i biegunki, 
  • pokrzywa, świetnie sprawdza się przy biegunkach i nieżytach jelit. Wpiera również proces wydalania złogów jelitowych. 

 

Pamiętaj, że zioła są naturalnym składnikiem, który bez przeszkód można włączyć do codziennej diety, natomiast aby móc cieszyć się ich dobroczynnym działaniem, napary ziołowe należy pić regularnie i w długim okresie. Świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie podstawowej kuracji na jelita oraz w ramach profilaktyki, dbając o prawidłową pracę jelit. 

Zanim zaczniesz stosować naturalną kurację w ramach wsparcia pracy jelit, wykonaj badanie KyberKompakt Pro, dzięki któremu możliwa jest analiza mikrobioty jelitowej. W ten sposób sprawdzisz, czy jelita potrzebują pomocy, aby móc działać prawidłowo.

Podobne wpisy

dieta i probiotykoterapia w pcos

Dieta i probiotykoterapia w PCOS

mikrobiota a choroby kardiologiczne

Mikrobiota jelitowa a choroby kardiologiczne

nietolerancja histaminy

Nietolerancja histaminy – jak postępować z dietą i probiotykami?

probiotyki enterol

Poznaj jeden z najczęściej stosowanych probiotyków – Saccharomyces boulardii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.