Analiza mikrobioty jelitowej — do jakiego lekarza warto się wybrać? 

mikrobiota

Stan i analiza mikrobioty jelitowej ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Zaburzenia brak równowagi ekosystemu jelitowego określa się mianem dysbiozy jelitowej, która może przyczynić się do występowania licznych chorób. W ostatnich latach temat dysbiozy jelitowej jest szeroko podejmowany nie tylko przez naukowców, ale również medyków. Zauważają oni ścisły związek pomiędzy stanem drobnoustrojów jelitowych a ogólnym stanem zdrowia pacjenta.

 

Choroby skórne, alergie, schorzenia układu pokarmowego czy zaburzenia metaboliczne, to tylko niektóre negatywne skutki dysbiozy jelitowej. Jak sprawdzić stan mikrobioty jelitowej? Do jakiego lekarza udać się w celu diagnostyki? Dowiedz się więcej już teraz. 

 

Lekarz specjalizujący się w leczeniu jelit 

 

Pacjenci, którzy chcą dokonać analizy mikrobioty jelitowej najczęściej kierują swoje kroki do gastrologa, bo to właśnie ten specjalista zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem schorzeń jelit i układu pokarmowego. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że gastrolog, który przyjmuje na wizyty lekarskie oraz badania swoich pacjentów, niestety nie zleci tego, które ma określić stan mikrobioty jelitowej. Niestety, badania tego rodzaju wciąż nie są refundowane. Wszystko dlatego, że temat oddziaływania mikrobioty jelitowej na organizm, chociaż tak dobrze znany, to jednak dopiero od niedawna stał się centrum zainteresowania specjalistów. 

Warto wskazać, że gastrolog pomoże oczywiście rozpoznać bądź wykluczyć ewentualne schorzenia jelit, które mogą wywoływać negatywne dolegliwości. 

 

Specjaliści a mikrobiota jelitowa 

Do jakiego lekarza udać się po pomoc? Aby zbadać stan mikrobioty jelitowej, można udać się do internisty, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu skieruje, jeśli to konieczne, do innego specjalisty. Co ciekawe, tematem wpływu mikrobioty jelitowej czy dysbiozy jelitowej na funkcjonowanie całego organizmu coraz częściej zajmują się również dietetycy oraz alergolodzy. Wszystko dlatego, że to właśnie oni szukają przyczyn występowania zaburzeń układu pokarmowego, pojawiających się uczuleń czy nadwrażliwości pokarmowych. 

W przypadku najmłodszych pacjentów najlepiej udać się do neonatologa bądź pediatry. 

 

Badania mikrobioty jelitowej

 

Powszechne zainteresowanie tematem oddziaływania mikrobioty jelitowej na stan ludzkiego organizmu pozwoliło na przeprowadzenie w tym zakresie licznych badań oraz stworzenie metod skutecznej diagnostyki. 

Jeśli podejrzewasz, że borykasz się z dysbiozą jelitową i jej przykrymi objawami, możesz wykonać nieinwazyjne, ale w pełni skuteczne badanie KyberKompakt lub KyberKompakt Pro. Właśnie te badania pozwalają dokonać szczegółowej analizy bakterii wskaźnikowych. Na tej podstawie specjalista dobiera odpowiednią, indywidualną probiotykoterapię i/lub dietę  w celu przywrócenia równowagi mikrobioty jelitowej i powrotu do zdrowia.

Kiedy warto wykonać badanie, które analizuje mikrobiotę jelitową? Jeśli przyjmowałeś antybiotyki, cierpisz na choroby skórne, alergie, nadwrażliwość pokarmową, schorzenia układu pokarmowego, najwyższy czas zbadać mikrobiotę jelitową. Pamiętaj, że zdrowie zaczyna się właśnie w jelitach.

Podobne wpisy

dysbioza jelitowa

Dysbioza jelitowa – co to jest i jakie badania wykonać?

naturalne probiotyki

Jak wybrać odpowiedni probiotyk?

odrobaczanie dzieci

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych — TAK czy NIE?

probiotyki

Probiotyki wspierające zdrowie układu pokarmowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.