Joga dla brzucha, czyli holistyczne podejście do zdrowia 

joga

Zgodnie z indyjską filozofią życia jest treningiem nie tylko dla ciała, w tym dla brzucha, ale również duszy. Uznaje się, że konkretne ćwiczenia wpływają nie tylko na poprawę kondycji i sprawności fizycznej, ale ma pozytywne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę działanie całego układu krążenia oraz układu nerwowego. Co więcej, joga poprawia samopoczucie, może także niwelować ból. Tego rodzaju holistyczne podejście do zdrowia doskonale sprawdza się w ramach utrzymania równowagi całego układu pokarmowego. Ukochaj swoje wnętrze — to dewiza joginów, którą warto wdrażać każdego dnia.

 

Joga brzucha a mikrobiota jelitowa

Nasze zdrowie zaczyna się w brzuchu, a bezpośredni wpływ na kondycję całego organizmu ma mikrobiota jelitowa. To bytujące w jelicie cienkim mikroogranizmy, zarówno te pożyteczne, jak i patogenne, na przykład bakterie. Właśnie od równowagi mikrobioty jelitowej zależy nasz stan zdrowia, nie tylko układu pokarmowego, ale całego organizmu. Czy wiesz, że mikrobiota jelitowa wpływa na działanie wszystkich organów, w tym mózgu? Koniecznie sprawdź jej stan, wykonując badanie analizy mikrobioty jelitowej KyberKompakt Pro. Dzięki temu sprawdzisz, czy w jej składzie znajduje się nadmiar niekorzystnych bakterii, a może charakterystyczny jest ich niedobór. 

Dlaczego joga ma wpływ na równowagę mikrobioty jelitowej? Ponieważ niweluje stres, który jest jednym z czynników wywołujących dysbiozę jelitową, poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną. 

Jogę warto wdrożyć w codzienne funkcjonowanie nie tylko, aby wspierać równowagę mikrobioty jelitowej, ale również w przypadku jej zaburzeń. Okazuje się, że odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają niwelować negatywne objawy dysbiozy jelitowej, jak wzdęcia czy bóle brzucha. Trening rozluźnia również napięcie mięśni brzucha. 

 

Ćwiczenia na jogę brzucha

Tego rodzaju praktyka rozluźniająca najlepiej sprawdza się w ramach realizowania regularnych, nawet codziennych treningów. Warto wdrożyć je jako terapię uzupełniającą standardowe niwelowanie objawów dysbiozy jak probiotykoterapia, dieta eliminacyjna i inne konwencjonalne leczenie. Należy wskazać, że joga brzucha jest doskonała nie tylko w przypadku zaburzeń mikrobioty jelitowej, ale również zespołu jelita nadwrażliwego. Systematyczne ćwiczenia pozwalają znacznie podnieść jakość życia, ponieważ usprawniają funkcjonowanie osi mózgowo-jelitowej

Technikę ćwiczenia jogi należy dobierać indywidualnie, uwzględniając stan zdrowia czy własne preferencje w ramach kondycji organizmu. Zaleca się, aby treningi zawierały dużą dawkę ćwiczeń medytacyjnych ze zwróceniem szczególnej uwagi na praktykę relaksacyjną z zastosowaniem prawidłowego oddychania. Tego rodzaju „uważność” nie tylko na własnym ciele, ale również myślach oraz emocjach szczególnie w tym pierwszym etapie powinna być prowadzona pod okiem profesjonalnego trenera. Dzisiaj joga jest na tyle popularna, że bez problemu znajdziesz go w swoim mieście. Dobrym pomysłem jest również wzięcie udziału w profesjonalnych kursach jogi brzucha online. Wszystkie ćwiczenia bez problemu możesz wykonywać w warunkach domowych. 

Podobne wpisy

mikrobiota jelitowa

Jaki wpływ na mikrobiotę ma smog?

aktywność ruchowa

Jak aktywność fizyczna wpływa na pracę jelit?

samopoczucie

Jesienna chandra — jak sobie z nią radzić?

tradzik

SIBO a trądzik różowaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.